• 1963-12-15
  • Ostrowiec Świętokrzyski, Polska
Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, absolwent PWST we Wrocławiu. Urodził się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jako mały chłopiec marzył, by zostać marynarzem. Sześć razy zmieniał szkoły policealne i pracował jako ratownik w karetce pogotowia ratunkowego, zanim za drugim razem dostał się na wydział zamiejscowy Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Po raz pierwszy na szklanym ekranie pojawił się w telewizyjnym filmie sportowym ówczesnego debiutanta Mirosława Borka "Daleki dystans" (1985) u boku Jerzego Schejbala. W dniu 17 września 1987 roku zadebiutował w przedstawieniu dyplomowym Juliana Tuwima "Bal w Operze" na scenie Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, gdzie rok później zagrał jeszcze w spektaklach: "Człowiek jak człowiek" Bertolta Brechta, "Biesy" Fiodora Dostojewskiego i "Sen nocy letniej" Williama Szekspira. W serialu "Ballada o Januszku" (1987) pojawił się jako kolega tytułowego bohatera. Wielkim sukcesem okazała się jego debiutancka rola młodego mordercy taksówkarza w dramacie Krzysztofa Kieślowskiego "Krótki film o zabijaniu" (1987), za którą otrzymał Nagrodę Szefa Kinematografii i Nagrodę Artystyczną Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W 1989 roku po ukończeniu PWST wyjechał wraz żoną do Gdańska, gdzie otrzymał angaż do Teatru Wybrzeże i wystąpił m.in. w przedstawieniach: "Wolność dla Barabasza" jako Barabasz (1988), "Pluskwa" Włodzimierza Majakowskiego (1989), "Antoniusz i Kleopatra" (1992) Williama Szekspira (1992) i "Śmierć komiwojażera" Feliksa Falka (1992). Za rolę chłopca w spektaklu "Godzina kota" w 1994 roku odebrał nagrodę na XXIX Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie i Statuetkę Pegaza. W 1996 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z okazji 50-lecia Teatru Wybrzeże. Za tytułową kreację w przedstawieniu szekspirowskim "Hamlet" (1997) zdobył nagrody - wojewody gdańskiego i prezydenta Gdańska. Na dużym ekranie zagrał m.in. w dramatach - "Chce mi się wyć" (1989) i "Nad rzeką, której nie ma" (1991) Andrzeja Barańskiego oraz filmach wojennych - "Pierścionek z orłem w koronie" (1992) Andrzeja Wajdy i "Demony wojny wg Goi" (1998) Władysława Pasikowskiego. Rola gracza o niejasnej przeszłości, który odnosi na giełdzie spektakularne sukcesy w dramacie sensacyjnym "Amok" (1998) przyniosła mu nominację do nagrody Orła. W 1998 roku został laureatem prestiżowej nagrody im. Leona Schillera. W 2003 roku przyjął rolę policjanta komisarza Igora Szajbińskiego 'Szajby' w serialu Polsatu "Fala zbrodni". W 1988 roku poślubił aktorkę Joannę Kreft. Mają dwóch synów - Łukasza i Jeremiego.
Nagrody i nominacje 6 dodaj nagrody

Aktualizacja danych na tej stronie należy dokonywać poprzez stronę nagród

Orły Polska Akademia Filmowa

2000 Nominacja
Orzeł

Najlepsza główna rola męska

Węże

2022 Nominacja
Występ poniżej talentu

Teatroteka Fest organizowana przez: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza

2018 Zwycięzca
Indywidualne nagrody aktorskie

Drugoplanowa rola męska

Nagrody miesięcznika "Teatr"

2016 Zwycięzca
Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza

"za rolę George'a w "Kto się boi Virginii Woolf?" Edwarda Albeego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku"

Festiwal Filmów Niezależnych "Bartoszki Film Festival"

2009 Zwycięzca
Nagroda dla najlepszego aktora / aktorki

Nagroda im. Leona Schillera przyznawana przez Związek Artystów Scen Polskich

1998 Zwycięzca
Nagroda za wysoką jakość – wykonawczą, realizatorską - "wnoszoną" do sztuki teatralnej przez jej młodych twórców

Więcej informacji

Proszę czekać…