Filmy irlandzka armia republikańska, zamach

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje irlandzka armia republikańska, zamach. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Zdrada

6,6
Gdy nowojorski gliniarz Tom O'Meara (Harrison Ford), przyjmuje do swojego domu Roryego Deveneya (Brad Pitt), nie wie, że daje schronienie niebezpiecznemu i poszukiwanemu terroryście. Zaakceptowany przez rodzinę Toma, Rory odnajduje spokój, jakiego nigdy przedtem nie zaznał. Jednak pewnego dnia znów musi wrócić na drogę terroryzmu, a Tom jest osobą, która musi go złapać... i która da mu jedyną szansę ujścia z życiem.
W Irlandii, gdzie duma narodowa idzie w parze z religią i romantyczną miłością, urodził się człowiek, którego odwaga i całkowite oddanie ziemi irlandzkiej zmieniły bieg historii, a jego samego uczyniły legendą za życia. Neil Jordan stworzył przepiękną balladę osadzoną wśród jednej z najbardziej urokliwych wysp na świecie. Liam Neeson wciela się w postać Michela Colinsa, który stanął na czele narodu umęczonego terrorem. Za gwałt zadawany przez Anglików na niewinnej ziemi i ludność Irlandia odpłaca oprawcom takimi samymi bolesnymi ciosami.
W imię ojca to opowieść o Gerrym Conlonie - drobnym złodziejaszku w targanym zamachami bombowymi Belfaście, którego bardziej interesują puby i dobra zabawa, niż walka o niepodległość. Mimo że jest niewinny, zostaje skazany na dożywocie, a wraz z nim jego ojciec.


Martin Fallon jest zamachowcem z IRA, który specjalizuje się w podkładaniu bomb. Kiedy jednak przez pomyłkę zamiast wysadzić ciężarówki z żołnierzami, wysadza autobus szkolny z dziećmi, postanawia zerwać z tą robotą i wyjechać. IRA jednak chce by został. Jedyną szansą na ucieczkę jest Jack Meeham, gangster, który chce aby w zamian za pomoc Fallon zabił dla niego kogoś. Martin początkowo decyduje się przyjąć zlecenie, ale zostaje zauważony przez katolickiego księdza. Nie chce zabijać niewinnych, ale czy nie jest w sytuacji bez wyjścia?
W sierpniu 1998 roku cała Irlandia przygotowywała się do głosowania za pokojem w referendum dotyczącym postanowień porozumienia z Wielkiego Piątku. W tym samym czasie mała grupa dysydenckich członków IRA Tymczasowej (Provisional IRA) przeciwnych procesowi pokojowemu przygotowywała się do zamachu bombowego, którego skutki miały być wystarczająco krwawe i katastrofalne, by poróżnić Londyn i Dublin, spowodować wycofanie się unionistów z procesu pokojowego i ponownie wciągnąć Irlandię Północną w burzliwy konflikt.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…